Festo představuje létajícího robota a bionickou ruku
Hejno létajících robotů a mobilní bionická ruka, to jsou nejnovější výtvory německé společnosti Festo.
Ze světa robotiky 14. 07. 2020
Během několika posledních „korona“ měsíců ztrácela celá řada lidí pojem o čase. Naštěstí vývojáře ze společnosti Festo tato pandemie nějak výrazně nezasáhla, a to je dobře, protože jinak by nemohli pokračovat ve vývoji svých bionických mazlíčků. Takřka každý rok se s námi právě Festo podělí o jeden ze svých robotických výtvorů, a ať už se jedná o netopýra s pavoukem, anebo robo rybu, tak to vždycky stojí za to.
Letos nám ve Festo představili hned dva nové výtvory: BionicMobileAssistant (robota s bionickou rukou) a BionicSwifts (hejno létajících robo ptáků).
Nejprve vám prozradíme pravou podstatu síly oné bionické ruky, tedy BionicMobileAssistant, protože oproti létajícím robo ptákům se přeci jen jedná pravděpodobně o ten praktičtější vynález (i když na první pohled nemusí a vlastně ani není tak „cool“).
Festo ji vyvinulo ve spolupráci s univerzitou ETH Zürich a je kombinací tří hlavních komponentů: Ballbot (mobilní základny), DynaArm (robotického ramene) a BionicSoftHand 2.0 (robotické paže), kterou Festo představilo v minulém roce.
- Ballbot je vcelku známým designem, aspoň co se do milovníků droidů ze Star Wars ságy týče. Díky své konstrukci se dokáže pohybovat všemi směry, a to zejména na hladkém povrchu.
- DynaArm dokáže navzdory své váze cca 6 kg zvednou díky výkonným motorům i objekt vážící až o 2 kg více, než je hmotnost samotného ramene.
- A v závěru tu máme samozřejmě část, bez které by se samotná ruka neobešla, a tou je BionicSoftHand 2.0, tedy část se 113 dotykovými senzory, díky které je robot schopný uchopit předměty.
Po seznámení s BionicMobileAssistant na nás už čeká trocha letecké akrobacie s robotickým hejnem BionicSwifts.
BionicSwifts používají k provedení svých letových manévrů co možná nejvěrněji modelovaná křídla skutečných ptáků. Jednotlivé lamely, z kterých jsou tato křídla uzpůsobena jsou vyrobeny z ultralehké, ohebné, ale velmi robustní pěny, na sobě leží jako šindele. K zajištění pevnosti celého modelu byly použity uhlíková vlákna, která celý stroj drží pohromadě, jako 20leté manželství ověnčené 30letou hypotékou.
Každý BionicSwift (celkem jich je v hejnu 5) váží pouhých 42 gramů, z toho 6 g je baterie. Swift má na své opeřené „palubě“ hned tři motory. Jeden motor ovládá mávání křídel, zatímco další dva se starají o udržování výšky. A jak je na tom Swift s doletem? Doba letu je je stanovena na pevných sedm minut.
Zdroj: Festo