Nová legislativa pro provoz dronů platná od 31.12.2020
Nových uživatelů dronů přibývá exponencionální řadou, a proto v České Republice a celé EU začnou od 31. 12. 2020 platit nová pravidla pro provoz těchto bezpilotních letadel. Až do konce roku 2020 se piloti dronů musejí řídit předpisy „Doplňku X“ na který dohlíží Úřad pro civilní letectví (ÚCL).
Rady a tipy 18. 11. 2020
Nová jednotná pravidla pro státy EU vypracovala Evropská agentura pro bezpečnost letectví EASA (European Union Aviation Safety Agency). Nová pravidla se budou týkat především registrace dronů, podmínek jejich provozu a požadavků na jejich technické parametry. Jednotná pravidla umožní provoz dronů napříč všemi státy EU (výjimkou budou pouze drobné dodatečné lokální podmínky jednotlivých států).
Podívejme se na 4 základní změny:
1. Pokud provozujete dron, budete se muset zaregistrovat zdarma a online do nového registru ÚCL, z kterého vám obratem přijde jedinečné identifikační číslo, kterým označíte všechny drony ze své letky (číslo tedy označuje vás, nikoliv konkrétní dron).
Povinná registrace se dotkne všech, kteří provozují
- dron s hmotností nad 250 g
- dron s kamerou, i dron s hmotností do 250 g, který není hračko
- dron, který má vyšší dopadovou energii než 80 joulů
- drony ve specifické nebo certifikované kategorii
2. Zavádějí se 3 základní kategorie provozu dronů s různou úrovní regulace:
- Nejnižší, otevřená kategorie provozu dovolí létat s dronem i bez předchozího povolení úřadu ovšem při dodržení obvyklých pravidel létání (vizuální kontakt, do 120 metrů nad terénem, v bezpečné vzdálenosti od osob, budov…) a po absolvování online testu pilotem.
- Střední, specifická kategorie provozu se týká pilotů, kteří překročují některý z limitů otevřené kategorie. Budete potřebovat zpracovat tzv. SORA – analýzu celkových rizik letu dronu a nechat ji posoudit a schválit ze strany ÚCL. (Případně bude možné podat deklaraci o shodě s tzv. standardním scénářem, nebo se můžete ucházet o tzv. LUC – dlouhodobé oprávnění schvalovat vlastní provoz.)
- Nejpřísněji regulovaná, certifikovaná kategorie počítá s masivnějším nasazením dronů do budoucna.
3. Prostory, kde je dnes v ČR dronům povoleno, nebo zakázáno létat (např. okolí letišť), zůstanou v podstatě nezměněné.
4. Nově také legislativa určí závazné parametry dronů prodávaných v ČR (el. identifikace na dálku a geo-awareness) s přechodnou dobou, kdy bude možné využívat i drony, které těmto parametrům neodpovídají.
Kategorie:
Kategorie otevřená "Open"
- stroje do 25 kilogramů
- bez předběžného povolení
- omezení pro letiště a zakázané zóny
- omezení na kamery, které nejsou hračkami, kvůli soukromí
- omezení maximální rychlosti na 19 m/s (dopadová energie) výrobci pravděpodobně zabudují do automatických režimů
- maximální dosažitelná výška 120 m
- 15 m nad překážkou
- napětí nepřesahuje 24 V
- létání na dohled (případně dále s licencovaným pozorovatelem)
- minimální věk 16 let nebo v doprovodu registrovaného pilota
Dále se dělí do kategorií C0, C1, C2, C3, C4 a podkategorií A1, A2, A3. Zatímco kategorie A specifikují provozní omezení, kategorie C se týkají fyzických vlastností dronů. Kategorie provozních omezení (A) jsou přímo vázány na kategorie bezpilotních letounů (C). To znamená, že provoz každé kategorie dronů (C) je regulován jednou či více kategoriemi provozního omezení (A).
A1 – smí létat nad lidmi, ale ne nad shromážděním lidí, v režimu Follow me se může dron vzdálit maximálně 50 m od pilota
A2 – Pilot se musí nacházet nejméně 30 m od shromáždění lidí, 150 m od obydlených prostor
A3 – létat jen daleko od lidí i zástavby, nejlépe na vyhrazených plochách modelářských letišť, 150 m od obydlených míst
Shrnutí:
V kategorii Open můžete pilotovat drony bez registrace, které mají méně než 250 g, nemají kameru a dopadová energie dronu je menší než 80 joulů. Bez registrace jsou také drony, které jsou označeny jako hračky, dokonce i když mají kameru. U všech ostatních musíte být registrovaný pilot. Registrace je online, zdarma a ID číslo dostane pilot a musí označit všechny své drony. Číslo tedy označuje vás, nikoliv konkrétní dron. Registrace je doplněna o krátký test. Český test by měl mít 40 otázek, a pokrývat témata, jako jsou letecká bezpečnost, omezení vzdušného prostoru, předpisy o letectví, lidská výkonnost, provozní postupy, znalosti bezpilotních systémů, ochrana osobních údajů a soukromí, pojištění nebo ochrana před protiprávními činy. Online osvědčení by mělo platit 5 let.
Kategorie specifická "Specific"
Bezpilotní systémy v této kategorii nejsou děleny dle parametrů a provozních vlastností, nýbrž na základě typu provozování. Drony do ní spadají, pokud se podmínky jejich provozu nevejdou do podmínek kategorie otevřené. Jedná se o drony využívané především k profesionální činnosti a jejich provozovatel bude muset vypracovat tzv. posouzení provozních rizik, které následně zhodnotí ÚCL, jenž také vydá povolení.
- pojištění
- provozní příručka přizpůsobená druhu provozu
- scénáře provozu
- analýza rizik a rizikové postupy pro zamýšlený provoz…
- štítek
- testy na ÚCL vč. praktické zkoušky
- od 16 let věku
- povolení od členského státu, pokud chcete létat jinde než v ČR
Kategorie certifikovaná "Certified"
Tato kategorie se netýká současných provozovatelů dronů ani v rámci komerční činnosti. Místo toho počítá s budoucností, např. pro provoz nad shromážděními osob nebo dokonce přepravu osob apod. Bude vyžadovat získání osvědčení pro techniku a personál na úrovni srovnatelné s dnešními letadly s posádkou.
- drony s vysokou mírou rizika
- otevřená kategorie pro různá nasazení dronů do provozu v budoucnu, např. pro doručování zboží nebo dopravu osob
- blíží se požadavkům na provozovatele a piloty malých nebo ultralehkých letadel
Podívejte se na naší nabídku dronů a kvadrokoptér. Všechny naše drony spadají do kategorie "OPEN".