Novinky ze světa robotiky #17
Ze světa robotiky 04. 06. 2018
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
V dnešním přehledu robotiky se podíváme na budoucnost v hašení požárů, dále nás čeká obejmutí v robotickém podání, prozkoumávání vesmírných planet se skákacím robotem a v závěru nás před dešťovými přeháňkami ochrání létající deštník.
Ze světa robotiky 11. 06. 2018
Nyní se s vámi podělí skupinka konstruktérů z japonské univerzity Tohoku o svůj „vylepšovák“ v podobě robota, který svým vzhledem připomíná jakéhosi robotického hada, jehož hlavním úkolem je neúnavné hašení požárů. Tato robotická hadice si prošla svým prvním zátěžovým testem na Mezinárodní konferenci robotiky a automatizace, která se odehrála v třetím největším městě Austrálie, Brisbanu. Test spočíval v uhašení zapáleného sudu, který se skrýval za železnou zdí, jakou by si přál postavit i americký prezident Donald Trump. Na celou akci se můžete podívat v následujícím videu.
Už od nepaměti nám v jistých situacích zkrátka dojdou slova a své emoce vyjádříme např. pomocí láskyplného obejmutí. Představte si, že skupina vývojářů z německého Institutu Maxe Plancka, který se zabývá vývojem umělých inteligencí, vytvořila robota, jenž nám dopřeje obejmutí, na které narazíte tak maximálně při sledování romantické telenovely. Tento robot s příznačným označením HuggieBot je opatřen dvojicí naprogramovatelných paží, které lze doplnit o příjemný materiál z bavlny a polyesteru. Ale k překonání lidského doteku schází HuggieBotovi stále pár let praxe.
Skupinka 12 studentů z univerzit ETH Zürich a ZHAW Winterthur pracuje na robotickém prototypu, který by jako z oka vypadl jednomu z výtvorů nechvalně známé společnosti Boston Dynamics. Tento robot s logem SPACEBOK má lidstvu posloužit k ještě intenzivnějšímu prozkoumávání vesmírných těles, mezi které patří např. Měsíc a Mars. Hlavním cílem těchto 12 studentů je postavit robota, který si poradí s odlišnou gravitací vesmírných planet, a to za pomoci zcela revolučního způsobu. K samotnému pohybu má robot využívat předem naprogramované skoky, díky kterým bude schopný překonávat jak rozlišnou gravitaci, tak různé druhy náročných překážek, na které by si robot s běžným typem chůze troufnout nedokázal.
Na závěr jsme si pro vás přichystali tu nejlepší (nebo nejhorší?) novinku našeho robotického přehledu. Podíváme se na jednoho japonského nadšence, který neměl nic jiného na práci, než předělat jeden z dronů DJI Mavic Pro na „létající deštník“. Ne, nejedná se o jeden z přeludů, který vám zanechal poslední z vašich alkoholových dýchánků. Ostatně, podívejte se na to šílenství sami:
Zdroje: o-tsuka.net, hi.is.mpg.de, spacebok.ch, nikkan.co.jp