Novinky ze světa robotiky #25
Ze světa robotiky 06. 08. 2018
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
Nadcházející novinky nám přinesou dosud nevídaný souboj lidí a umělé inteligence OpenAI v MMO hře DOTA 2. Díky vědeckému institutu JPL si postavíme svou vlastní verzi vesmírného vozítka, dále se podíváme na největší turnaj robotů - RoboRace, a v závěru nás čeká robot, který nám zaváže tkaničky za pouhých 30 sekund.
Ze světa robotiky 13. 08. 2018
Snad každý hráč, jak počítačového, tak konzolového MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) žánru si pod pojmem „bot“ představí skupinku lehce porazitelných nepřátel s umělou inteligencí, kterou by s největší pravděpodobností dokázal porazit i „nezkušený čeledín“. Ovšem to by nebyl Elon Musk a jeho organizace OpenAI, aby toto zažité klišé nepřevrátila vzhůru nohama. Na jednom z největších portálů pro živé vysílání (streaming) videoher - Twitch.tv spolu 6.8.2018 poměřil síly tým bývalých profesionálních hráčů, čítajících e-sportové legendy - Bena “Merlini” Wu, Williama “Blitz” Leeho, Ioannis “Fogged” Lucase, Davida “MoonMeander” Tana a tým OpenAI botů ve světoznámé MOBA hře nesoucí název Dota 2. Výsledek a vůbec samotný průběh celého zápasu, ve kterém tým OpenAI botů jasně dominoval nad svými lidskými soupeři vás ovšem dozajista překvapí.
Uvažovali jste někdy o tom, jaké by to bylo vlastnit např. stroj, který používá k prozkoumávání Marsu samotná NASA? Nyní se vám naskytla příležitost si postavit přesně takovou „mašinku“ z pohodlí vašeho domova, a to za relativně příznivou cenu (cca 2500$). Vědecký institut s označením JPL (Jet Propulsion Laboratory) totiž zpřístupnil plány, kterými se při stavbě onoho vozítka řídili i samotní vývojáři z NASA.
Slyšeli jste někdy o robotické soutěži RoboMaster, která má pro více než 200 univerzitních týmů a 7000 mladých inženýrů z celého světa asi takový význam, jako „OKTAGON“ pro zápasníky MMA. Pokud ne, tak tu jste na správné adrese. V tomto unikátním eventu spolu soupeří 32 nejlepších týmů z celého světa o částku čítající bezmála 135 000$ v něčem naprosto neobvyklém. Celé to funguje na principu 5v5 režimu, který využívá např. DOTA 2, League of Legends nebo Smite. Ovšem namísto pouhého zážitku z virtuální reality se vám naskytne možnost sledovat robotickou potyčku 10 robotů, a to přímo v reálném světě.
Na závěr tu máme něco na odlehčení. Skupinka studentů z Kalifornské univerzity UC Davis se rozhodla pro sestrojení robota, díky kterému by se nejedno dítě v předškolním věku zbavilo nočních můr ze zavazování tkaniček. Tento robot v hodnotě 600$ je totiž dokáže zavázat za necelých 30 sekund, a to bez jakékoliv cizí pomoci.
Zdroj: blog.openai.com/openai-five, opensourcerover.jpl.nasa.gov, robomaster.com/en-US, engineering.ucdavis.edu