Novinky ze světa robotiky #07
V dnešním pokračování naší pravidelné rubriky, týkající se přehledu robotiky uplynulého týdne, se seznámíme např. s nejmenším počítačem světa, s exoskeletovými pařáty v provedení Simona Sörense, dále nás čeká dvojice automatizovaných pluhů a robotická rybka, která nám ukáže korálové útesy z dosud nevídané perspektivy.
Ze světa robotiky 26. 03. 2018
IBM se pochlubila svým světově nejmenším počítačem
Společnost IBM nám představila rozměrově nejmenší počítač planety, který je asi tak veliký, jako zrnko soli. Pro vaši představu, počítač je tak malý, že se jeho velikost rovná jednomu nanometru (cca. 0,0000001 cm). Srovnatelný výkon s počítačovým chipem x86 z roku 1990 nás prozatím neohromí svou nadzvukovou rychlostí, nicméně za výrobní cenu 1$, za kterou si těchto počítačů pořídíte 10 se prozatím s aktuálním výkonem musíme smířit. Každopádně se stále bavíme o pouhém prototypu, který se má dočkat své finální verze až v nadcházejících letech. Vylepšená verze bude s největší pravděpodobností lidskému oku takřka neviditelná a výkonově rozmazlená jako Chuck Norris za mlada.
Nadšenec vytiskl exoskeletové ruce, připomínající pařáty na své 3D tiskárně
Tímto bychom vás rádi seznámili s velice nadějným konstruktérem a youtuberem, jehož jméno se skrývá pod youtube nickem RCLifeOn. Řeč je o Simonu Sörensenovi, který je schopný vytvářet za pomocí 3D tiskárny doslova zázraky. V následujícím videu vám Simon předvede, jak lze z pohodlí domova vytvořit z pár kusů PLA materiálu (polylaktidová vlákna), několika šroubů a podložek exoskeletové ruce, za které by se nemusel stydět ani kdejaký superhrdina z Marvelových filmů.
Automatizované pluhy uklízejí zasněžené letiště
Udržování letištní plochy je zejména v průběhu zimních měsíců jak časově, tak finančně náročnou záležitostí. Švédská společnost Semcon se tomuto problému postavila čelem, vlastně pluhem, a to za použití plně automatizovaných strojů s názvem Yeti, které fungují na principu bezpilotních automobilů. Ve svém prvním testu se dva z těchto bezpilotních pluhů měly vypořádat s úkolem, který spočíval v odklizení sněhové nadílky na jednom z norských letišť, které se nachází cca. 200 km od Osla. Za pouhou hodinu si dokázaly poradit se zasněženou plochou o rozměrech 670 fotbalových hřišť, a to bez jakékoliv cizí pomoci.
Společnost MIT CSAIL nám představuje svou robotickou rybku
Inženýři MIT CSAIL se s námi podělili o svou robotickou rybu, která si svým přirozeným pohybem a vzhledem nezadá s tou živou. Tento robotický miláček s názvem SoFi (soft robotic fish) nám prostřednictvím své vestavěné kamery ukázal podmořský svět z rybí perspektivy, a to dokonce v reálném čase. Díky propracovanému počítači s Linuxem a vodotěsnému ovladači, jsme schopni tento stroj ovládat až 40 minut, jak ze souše, tak z hlubin oceánů. V průběhu tří dnů SoFi strávila pod vodou necelé 4 hodiny a stihla se vykoupat i na takových místech, jakými jsou proslulé korálové útesy ostrova Fidži. Projekt SoFi má vědcům posloužit k důkladnějšímu prozkoumání a pochopení podmořského života.
Zdroje: research.ibm.com, nimbusdata.com, yetisnowtech.com, csail.mit.edu, patreon.com/rclifeon