Humanoidní robot zazáří v hlavní roli chystaného sci-fi filmu
Ze světa robotiky 01. 07. 2020
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
Bez nutnosti baterie nebo elektroniky může tento 88 miligramový autonomní robotický hmyz chodit celé hodiny.
Ze světa robotiky 24. 08. 2020
Není žádným tajemstvím, že roboti si stejně jako lidé potrpí na pořádném zdroji energie. Každopádně namísto svíčkové se šesti dávají přednost spíše osvědčeným vysokokapacitním bateriím. Baterie jsou však známé tím, že nejsou mnohdy úplně nejskladnější, váží na sebe další elektronické komponenty a mají nízkou energetickou hustotu, která se u robotů s miniaturními rozměry může projevit v dosti negativním světle.
V příspěvku zveřejněném tento týden v Science Robotics nám vědci z University of Southern California představili svůj koncept poněkud odlišného robota. Tento čtyřnohý drobeček s označením RoBeetle váží cca 88 miligramů a namísto baterie se spoléhá výhradně na kapalné palivo v podobě methanolu. Díky důmyslnému mechanismu je možná přěměnit tuto bezbarvou, alkoholicky páchnoucí kapalinu ve zdroj energie, se kterou se tento hmyz může milimetrovými kroky bezstarostně pohybovat. Robeetle zvládne unést až 2,6 násobek vlastní váhy a v případě, že ho dovybavíte ještě jednou palivovou nádrží, tak dokáže fungovat až po dobu dvou hodin.
RoBeetle (A) používá ovládací mechanismus na bázi methanolu (B). Tělo robota (C) zahrnuje podsestavu palivové nádrže (D), víko nádrže, převodovku a posuvnou závěrku (E), spodní stranu posuvné závěrky (F), kompozitní drát nikl-titan-platina a listovou pružinu (G), přední a zadní nohy s bio-inspirovanými drápy (H).
Umělé svaly robota ze slitiny niklu a titanu se vlivem teploty smršťují a roztahují, což způsobí, že se robotický brouk posouvá o malé krůčky kupředu. Poměrně znatelnou nevýhodou ovšem zůstává, že se robot může prozatím pohybovat jen jedním směrem, a když už ho jednou spustíte, tak nelze zastavit do doby, než spotřebuje všechno palivo. Tudíž natankování plné nádrže se aspoň v tomto případě v mnoha ohledech určitě nevyplácí.
Zdroj: Science Robotics