Novinky ze světa robotiky #07
Ze světa robotiky 26. 03. 2018
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
V dnešním pokračování našeho přehledu robotiky se setkáme s robotem, jehož funkce nás sblíží s ostatními lidmi, s Iron Manovým oblekem od Jamese Brutona, dále nás čeká nezdařený let v podání přepravních dronů a na závěr obnovíme vyhlídkové lety společnosti Virgin Galactic.
Ze světa robotiky 09. 04. 2018
Skupina vědců z korejské univerzity Yonsei a univerzity KAUST sestavila robota, který si svým kočičím vzhledem příliš nezadá s pověrami ověnčeným černým Mourkem. Nicméně tento robot vám oproti Mourkovi nenapomůže k dopravní nehodě, ale sblíží vás s ostatními lidmi. Robot s názvem Fribo je totiž speciálně navržený pro ty z vás, kteří žijí sami a příliš se nestýkají s okolím. Jeho schopnosti spočívají v propojení jednotlivých vlastníků Friba za pomocí volně dostupného online chatu. A jak to funguje? Ve zkratce je to celé postaveno na principu jakési sociální sítě, ovšem v tomto případě nebudete sdílet své zážitky vy, ale bude je za vás sdílet za pomocí senzorů zvuku a světla váš robotický společník. Celý chat má být dle slov vývojářů zcela diskrétní, takže bez souhlasu jednotlivých uživatelů nezjistíte, kdo si právě otevřel lednici, zavřel dveře nebo pustil miliontý díl TV seriálu Ulice. Každopádně se tu nabízí možnost, že si vaši konverzaci přečte někdo bez vašeho souhlasu. Nemusíme vám snad zmiňovat ruského občana Jevgenije Nikulina.
Dnes tu máme něco pro fanoušky Iron Mana. Řeč bude o multifunkčním obleku, za jehož stvořením stojí člověk, jehož jméno je na Youtubu takřka synonymem pro vývoj šílených a zároveň úžasných věcí. Řeč je tu o Jamesi Brutonovi, člověku, který vytváří za pomocí 3D tiskáren doslova divy. Mezi jeho poslední výtvor patří právě Iron Manův oblek, vytvořený jak jinak, než za pomocí 3D tiskárny a několika motorů, díky kterým by ovládání robotických končetin nemělo způsobovat větší problémy. V následujícím videu však uvidíte, z jakého důvodu James pojmenoval své video, tak, jak ho pojmenoval, a možná i vy pochopíte těch 99 % namísto 100 % (pro menší upřesnění si spusťte video v čase 10:48).
Balíkovou přepravu pomocí dronů jsme tu již v jednom z našich přehledů ze světa robotiky zmiňovali. Není pochyb o tom, že by se takováto přeprava dala jistě využít v nedostupných terénech, jakými jsou např. odlehlá místa v horách, ostrovy na moři atd. Nicméně my vám teď ukážeme, jak svou „hvězdnou“ kariéru odstartoval první přepravní dron našich vzdálených východních sousedů. Ano jedná se o Rusko. Testování dronu proběhlo v sibiřském městě Ulan-Ude. Celý test probíhal z počátku vcelku mírumilovně, než došlo na samotné létání. Po několika sekundách od vzletu se dron přespříliš nadýchal sibiřského vzduchu a zakončil svůj premiérový let na jedné z fasád tamního obytného domu.
Virgin Galactic je jednou z nejdéle působících společností, jenž poskytují vyhlídkové lety do kosmu pro širokou veřejnost. Nicméně v roce 2014 byly vyhlídkové lety pozastaveny z důvodu katastrofální havárie letounu White Knight. Tato nečekaná katastrofa měla za následek ztrátu dvoučlenné posádky a dlouholeté odklady již naplánovaných letů. Nyní však společnost stojí pevně na nohou a je silnější než kdy předtím. Svůj comeback oznámila s novou lodí, která nese výstižný název White Knight II. Nová konstrukce zadních křídel propůjčuje letounu schopnost plachtit doslova jako peříčko, což výrazně pomáhá pilotovi v průběhu přistávání.
Zdroje: spectrum.ieee.org, xrobots.co.uk, sputniknews.com, virgingalactic.com